Septik, žumpa alebo čistička? – ako si vybrať správne riešenie

Obyvatelia rodinných domov často riešia problémy ohľadom odpadových vôd. Zabezpečiť si čistotu a hygienu v domácnosti môžete použitím septiku, žumpy alebo čističky. Ktoré riešenie je však ideálne? Treba hlavne myslieť na niektoré faktory – množstvo odpadových vôd, ktoré generujete, dostupný priestor pre inštaláciu, regulačné predpisy a požiadavky vo vašej lokalite a vaše environmentálne ciele a ohľady na udržateľnosť.

 

Ako si vybrať správne riešenie:

Septik – septikové jamy sú tradičnou možnosťou pre spracovanie odpadových vôd. Tieto nádrže zachytávajú a rozkladajú pevné látky a tuky z vody. Ak máte malý objem odpadových vôd a nie ste pripojení na verejnú kanalizáciu, septik môže byť pre vás ideálnou voľbou.

Žumpa – Žumpy sú obdobou septiku, ale slúžia predovšetkým na zhromažďovanie a ukladanie odpadových vôd bez ich spracovania. Toto riešenie je vhodné pre miesta, kde nie je možný výkop pre septikovú nádrž alebo kde nie je potrebné dlhodobé spracovanie odpadových vôd.

Čistička – Čističky odpadových vôd sú moderným riešením pre úplné a efektívne spracovanie odpadových vôd. Tieto systémy odstraňujú nečistoty a chemikálie z vody a zabezpečujú jej čistenie a dezinfekciu. Čističky sú najlepšou voľbou pre miesta s vysokým objemom odpadových vôd a vyššími environmentálnymi nárokmi.