Fotovoltické a solárne panely – viete aký je medzi nimi rozdiel?

Mnoho ľudí si tieto dva pojmy mýli. Hlavne je to kvôli ich využitiu, keďže aj fotovoltické aj solárne panely sa inštalujú prevažne na strechy budov, kde oba typy využívajú solárnu energiu. Každý však trochu inak.

Fotovoltické panely

– využívajú sa na premenu slnečnej energie na elektrickú. Nachádzajú sa tu fotovoltaické bunky, ktoré obsahujú polovodičový materiál, ako napr. kremík. Keď slnečné teplo dopadá na fotovoltaickú bunku, fotóny v svetle sa zachytia polovodičom a uvoľnia elektróny, čím sa vytvára elektrický prúd. Tento prúd je potom zhromažďovaný a využívaný ako elektrická energia.\\\

Solárne panely

– využívajú sa na premenu slnečného žiarenia na teplo. Napríklad na zahrievanie vody alebo vzduchu pomocou slnečnej energie. Termické solárne panely využívajú tepelný efekt slnečného žiarenia na ohrev pracovného média v cirkulačnom systéme.

Ktorý z nich je však lepší? Záleží to od individuálnych potrieb zákazníka. Rozhodujúcim faktorom je však konkrétna špecifikácia využitia solárneho systému a samozrejme s tým spojené náklady, preto si treba svoj výber dôkladne premyslieť. Ak stále váhate a neviete sa rozhodnúť, obráťte sa na nás, radi vám s tým pomôžeme.